ادبیات انگلیسی و مخلفات

خلاصه تاریخ ادبیات انگلیسی:

ادبیات انگلیسی به دلیل گستردگی آن سبب شد که خیلی افراد خارج از سرزمین انگلستان دست به تولید آثار انگلیسی بزنند؛ کشورهای تحت استعمار بریتانیا و دیگر کشور های همسایه آن تحت تاثبر زبان انگلیسی بوده و دست به تولید و خلق آثار متنوعی زدند.

تا اویل قرن ۱۹ بیشتر نویسنده ها و آثار بزرگ و مشهور توسط ساکنین بریتانیا نگاشته می شد، و پس از آن زمان و قلم به دست ایالات متحده امریکا رسید. ما در قرن ۲۰ شاهد این امر هستیم که بیشتر آثار نگاشته شده توسط آمریکا و ایرلند هستند.

آغاز انگلستان:

بریتانیا در حکمرانی روم و لژیونرهای آن بود، رومی ها فرهنگ خود را برای بریتانیایی ها سوغات آوردند. در قرن پنجم میلادی خطر سقوط امپراطوری روم، لژیونرهای رومی را مجبور به ترک سرزمین بریتانیا کرد تا برای حفظ کشور خود به روم بازگزدند.

روم در هنگام خروج از سرزمین بریتانیا، زندگی آرام رومی را بردند.

انگلستان - انگلیس - تاریخچه زبان انگلیسی - زبان انگلیسی - آکادمس پویاروشان

سال ۴۴۹ بریتانیای بی دفاع برای فتح و کشورگشایی هدف مناسبی بود، انگل ها  (Anglesساکسون ها (Saxons) و ژوت ها (Jutes) که به مجموع آن ها آنگلوساکسون (آنگلوساکسون ها شامل چندین قبیله ژرمن بودند که در جنوب انگلستان سکونت داشتند) میگفتند؛ این سرزمین بی دفاع هجوم آوردند.

طبق افسانه ها شاه آرتور در مقابل آن ها ایستادگی کرد حتی به پیروزی های کوچکی رسید ولی در نهایت این جنگجویان آنگلوساکسونی با زره هایی از پوست حیوانات بودند که پیروز شدند.

از این دوره در ادبیات با نام ادبیات باستانی یاد می شود. که بیشتر به خلق آثار حماسی از روی افسانه ها و یا اشعار حماسی برگرفته شده از انجیل پرداخته می شد.

Beowulf یکی از اشعار حماسی معروف همین دوره است.

کشتی ها به سوی انگلستان:

در قرن ها هشتم و نهم قبیله دیگری از ژرمن ها به سرزمین انگلستان حمله کردند، قبیله ای با نام نورمن ها بودند. نورمن ها یا نورث من ها (مردان سرزمین شمال) اقوام واکینگی بودند که در ابتدا در شمال فرانسه رفتند.

پادشاه فرانسه یک حکومت خودمختار به شرط  محفاظت از مرز های شمالی فرانسه در مقابل دیگر واکینگ ها را به آن ها داد. آن منطقه نورماندی نامگذاری شد، هنوز نیز این نام در آنجا باقی مانده است.

تا این دوره عمده اشعار و داستان ها یا مذهبی بودند و یا از انجیل الهام گرفته می شدند، این روند تا قرن ۱۴ ادامه داشت. در این دوره آثار غیر مذهبی راه خود را به ادبیات باز کرد. Canterbury Tales اثر جفری چاسر و Morte d’Arthur  اثر توماس مالوری نام اثرهای معروف غیر مذهبی این دوره است.

وایکینگ ها - ساکسون ها -- آنگولا ها - تاریخچه زبان انگلیسی - زبان انگلیسی - آکادمس پویاروشان نورمن های فئودال:

نورمن ها برای سرزمین انگلستان یک نظام اجتماعی، سیاسی و اقتصادی فئودالی (ارباب رعیتی) را بنا نهادند. املاک مردم بین مالکین بزرگ، لردها و بارون ها تقسیم می شد، مالکین کوچک شوالیه ها بودند که زمین های خود را برای بهره بری به زمین داران بزرگ میسپاردند و خود به خدمت آن ها درمیامدند.

در پایین ترین قشر اجتماع رعیت ها و برده ها بودند، و جز زمینی که در آن کار می کردند به حساب می شدند. می توان قرن ۱۴ را قرن تاریک انگلستان دانست.

شروع جنگ صد ساله با فرانسه که موجب خالی شدن خزانه گشت و در انتها رسیدن مرگ سیاه (طاعون) به انگلستان بود که دست کم یک سوم  مردم انگلستان را به کام مرگ بفرستاد.

کم شدن جمعیت و همچنین رشد شهرها باعث تغییرات و همچنین ظهور عصر جدیدی به نام رنسانس بود.

شاعری برای تمام فصول:

برخلاف دوران باستان و وسطی گه دانشمندان و ادیبان بیشتر به مسائل اخروی و مذهبی می پرداختند، در دوران رنسانس بیشتر به خود انسان و مسائل دنیوی تمرکز کردند.

رنسانس را میتوان عصر روشنگری دانست. ابتدا در ایتالیا شروع شد و تمام اروپا را فراگرفت، در همین عصر گالیله قوانین فیزیک و طبیعت را از الهیات و آموزش های کلیسا جدا دانست.

دکارت عقل بشر را به جای، الهیات، کتاب مقدس و کلیسا دانست، با این فلسفه خرافات از میان رفت و روشنگری را رواج داد.

در هنگام پیشرفت صنعت چاپ، هنر و ادبیات نام یک نفر بر تماشاخانه های انگلستان نوشته شد، ویلیام شکسپیر.

شکسپیر علاوه بر نمایشنامه نویسی به غزل سرایی و عمومی کردن غزل پرداخت.

شکسپیر - تاریخچه زبان انگلیسی - زبان انگلیسی - آکادمس پویاروشان

شکسپیر را یکی از بزرگترین نمایشنامه نویس ها و شاعران دانسته اند. شکسپیر حدود ۱۷۰۰ کلمه را به زبان انگلیسی افزود.

این دوره همزمان است با حکومت الیزابت اول، او علاقه فراوان به هنرهایی همچون موسیقی، رقص و تئاتر داشت؛ در دوران او شعر و نمایش نامه شکوفا شد.

همپنین او در دوره خود نیروی دریایی انگلستان را به یکی از قدرتمندترین نیروهای دریایی بدل ساخت.

الیزابت اول همراه با مرگ صندلی حکمرانی بلند شد و جای او پسر عموی وی جیمز اول تاج را بر سر گذاشت.

شاه جیمز بر خلاف دختر عموی خود فردی مذهبی بود، به دستور او ویلیام تیندال انجیل را به انگلیسی ترجمه کرد؛ معروف به انجیل شاه جیمز (King James Bible) که یکی از شاهکارهای نثر انگلیسی است.

شاه جیمز هم به موسیقی و تئاتر علاقه بسیاری داشت، حتی یک گروه مورد علاقه خود را تحت پوشش قرار داد تا نمایش های خاص در بار را انجام دهند. اسم این گروه بازیگران پادشاه (King’s Men) نام داشت، ویلیام شکسپیر نیز جز این گروه بود، مکبث اولین بار برای شاه جمیز به اجرا رفت.

دوران خفقان:

تاج سلطنت بر سر چالز اول گذاشته شد، امید بود تا با حاکم جدید، عدالت اجتماعی را برقرار و کمی نرم خو تر باشد. ولی چالز به مانند پدر فردی مذهبی و مردم را موظف به پیروی از قوانین کلسیای انگلستان کرد. بی اعتنایی به صرفه جویی نکردن در پول خزانه سبب شد نارضایتی ها به اوج خود برسد.

چالز به دلیل مخالفت با مجلس، آن را منحل کرد. یک خفقات یازده ساله که ثمره آن چیزی نبود جز نارضایتی مجلس منحل شده و مخالفین مذهب، بعد یازده سال چالز دستور از سرگیری مجلس شد، ولی بسیار دیر جنگ آغاز شد.

این دوره داستان کوتاه نویسی و ساده نویسی رواج یافت و همچنین آخرین نمایش نامه نویسان دوره الیزابتی آخرین کارهای این سبک را می نگاشتند.

چالز را به دلیل ستمگری، ظلم و قتل عام او را به اعدام محکوم کردند، برخلاف مخالفت حکم اعدام، ولی مجلس حکم اعدام او را در ملاء عام اجرا کردند.

سلطنت منسوخ شد و کرامول رئیس کشور شد؛ تا زمان مرگش قوانین سختگیرانه ای را وضع کرد. تئاتر، موسیقی و رقص ممنوع شد، نمادها و شمایل مذهبی را به دلیل بت پرستی از بین برد و برگزاری کریسمس ممنوع شد.

به درخواست مجلس چالز دوم از تبعید برگشت و تاج سلطنت را بر سر گذاشت دوباره هنر آزاد و شروع تفریحات و از همه مهمتر فضایی برای روشنفکران محیا شد.

محیا شدن بستری برای روشنفکران، باعث شد افرادی مانند جان میلتون و توماس هابز رساله ها و نوشته های سیاسی خود را تولید کنند.

عصر تفکر:

یکی از مهمترین مواردی که در روشن فکری میتوان به آن اشاره کرد اعتقاد به قدرت تفکر انسان و داشتن فکری روشن است. این نهضت در کل اروپا اتفاق افتاد و ثمره ای در ادبیات و فلسفه داشت.

قدرت ذهن - تاریخچه زبان انگلیسی - زبان انگلیسی - آکادمس پویاروشان

افرادی مثل دیوید هیوم فیلسوف اسکاتلندی نگاه ها و پرسش های شک برانگیزی به مذهب سنتی داشتند، و در این بین میل به کشف علمی و دانستند افزایش پیدا کرد.

سوغات روشن فکری برای ادبیات تولد مکتب نئوکلاسیسم (Neoclassicism) بود، ساموئل جانسون در شعر، نثر و نقد آن را به اوج رسانید.

نئوکلاسیسم ها اعتقاد به هنر روم و یونان باستان داشتند؛ میگفتند آنان قواعد هنری ( هنرهای تجسمی، ادبیات، تئاتر، موسیقی و معماری) را در مرتبه بالایی پرورش دادند و باید از همین قواعد استفاده کرد.

چالز دوم اجازه فعالیت به یک سری فلاسفه طبیعت گرا را داد آن ها خود را انجمن سلطنتی ترویج علوم طبیعی لندن نامگذاری کردند، در راس این گروه ایزاک نیوتن قرار داشت.

احساس گرایی:

شعر کرامول ویکتور هوگو در فرانسه دست به دست میشد فقط به خاطر مقدمه آن بود. ویکتور هوگو با بیان آزادی هنر، به مکتب رمانتیسمRomanticism ) رسمیت بخشید.

ولی شروع این مکتب در انگلستان بود، رمانتیسم همان طور که از اسم آن پیداست یک واکنش احساسی در برابر خردگرایی است، نویسنده های این مکتب از قواعد بسته و چهارچوب های کلاسیک ها تبعیت نمیکنند و آزادانه احساسات خود را می نگاشتند.

یکی از دلایل این مقابله این دو مکتب تغییرات اجتماعی بود، چرا که طبقه اشراف قدرت خود را از دست میدادند، بورژوازی ( یک اصطلاح جامعه شناسی که برای دسته بندی جوامع بشری است، این واژه به دسته بالاتر یا مرفه و سرمایه دار در جامعه اطلاق می شود.نه لزوما قشر اشراف) در مقابل فئودالیزم قد علم کرد، این تغییر طبقاتی تفکرات مردم هم تغییر داد.

احداث فرهنگسراها و گسترش مطبوعات باعث بالا رفتن سطح آگاهی مردم شد.

از نویسنگان مهم انگلستان در این مکتب می توان به ویلیام وردز ورث و ژان ژاک لرد بایرون نام برد و همچنین، موضوعاتی که رمانتیسم های بزرگ به آن ها پرداختند می توان به پنج دسته اشاره کرد:

 طبیعت ( البته منظور از طبیعت  صرفا مکان جغرافیایی نیست)

 عشق (از نظر آن ها خداوند انسان را برای عشق آفریده و زندگی بدون آن بی ارزش است.)

خودگویی/حدیث نقس ( از شادی و غم خود هنرمند سرچشمه می گیرد و یا خودش را مخاطب قرار می دهد مانند کتاب اعترافات نوشته روسو)

و موضوعات دیگر درد و عذاب می توان نام برد.

انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹ یکی از عوامل زمینه ساز مکتب رمانتیسم به شمار می آید.

ملکه ویکتوریا:

ملکه ویکتوریا زمانی بر تخت سلطنت نشست که تنها ۱۸ سال داشت، در طول دوران ۶۴ ساله حکمرانی او اتفاقات مهمی در جریان بود، اوج پیشرفت های صنعتی و همچنین اوج امپراطوری بریتانیا بود.

گسترده شدن مستعمرات انگلیس در وسعت جهان بود.

مکله ویکتوریا - تاریخچه زبان انگلیسی - زبان انگلیسی - آکادمس پویاروشان

در دوران ویکتوریایی فردگرایی گسترش یافت، که تولد شایسته سالاری را به همراه داشت هرشخص بنا به پیشرفت مستلزم تلاش شخصی بود. افراد ثروتمند هزینه زیادی را صرف مطالعه و پیشرفت شخصی خود می کردند.

در این دوره مجلات پر بود از داستان های دنباله دار و بیشترین مخاطبان آنان زنان خانه دار بودند، این امر باعث رونق گرفتن رمان و نویسنده های رمان شد. اشخاصی مانند چالز دیکنز و ویلیام میک پیس تکئری داستان های خود را در مجلات به چاپ می رساندند.

از دیگر اتفاقات عصر ویکتوریایی می توان به احداث کتابخانه های عمومی و امانت دادن به عموم و همچنین احداث کالج کارگران باعث شد اکثرا کارگران در آن زمان با سواد بودند. این گسترش سواد در جامعه باعث تولد نگرش های جدید می شد.

ظهور شرکت های نفتی مهم مانند: کمپانی هند شرقی، شرکت نفت برمه و شرکت نفت ایران و انگلیس است.

زمانی که اروپای مرکزی و جنوبی درگیر انقلاب ها و ناآرامی های سیاسی، انگلستان به دور از این آشوب ها بودند، ودلیل این امر تغییر دادن مواضع سیاسی در پاسخ به مردم میتوان دانست.

در دوران حکومت ویکتوریا دموکراسی به خوبی در جریان بود البته در ابتدای سلطنت حق رای بسیار محدود بود، ولی در ادامه حکومت دموکراسی در بریتانیا به جریان افتاد.

مارکسیست ها و داروینیست ها:

کارل مارکس فیلسوف آلمانی بعد از تبعید به پاریس در سال ۱۸۴۹ به لندن رفت.

بعد شنیدن اخبار و اسناد کودکان کار و همچنین وضع بد کار مواجه شد که باعث مشهورترین و تاثیرگزارترین کتاب خود با نام سرمایه (Capital) را بنویسد. مارکس همیشه بیاناتش را طوری مطرح میکرد که نتایج اجتماعی و سیاسی تکان دهنده ای داشته باشند.

کارل مارکس تاریخ بشر را به چهار دوره: کمون اولیه، برده داری، فئودالیسم (ارباب رعیتی-Feudalism) و در نهایت سرمایه داری البته ناگفته نماند بر اساس این دسته بندی می توان سوسیالیسم (Socialism) را نیز قرار داد.

جمله مشهور “تاریخ همه جوامع تا کنون، تاریخ مبارزه طبقاتی بوده است.” در بیانیه حزب کمونیست(مانیفست) آمده است.

چالز داروین زیست شناس انگلیسی در دوره ویکتوریایی کتاب پیرامون آغاز گونه ها بوسیله انتخاب طبیعی که بعد ها با نام آغاز گونه ها معروف شد منتشر شد، مشاهدات طولانی مدت داروین او را به سمت این نظریه سوق داد که تمامی موجودات زنده از قوانین طبیعی یکسانی تبعیت می کنند. و همچنین معتقد بود ساز و کار تکامل کاملا تصادفی است، نه در پس ایت تغییرات عامل محرکی وجود دارد و نه در ورای آن ها هدف خاصی.

ادبیات این دوره بیشتر به موضوعات روز در جامعه می پردازد که می توان به موارد جامعه، اقتصاد، مذهب، مشکلات انقلاب صنعتی (Industrial Revolutionجنبش های آغازین فمینیسم(Feminism)، اصلاح طلبی سیاسی، تحت تاثیر نظریه های داروین و مارکس ادبیات این دوره را شکل می دادند.

جنبش زیبایی شناسی و زوال گرایی (Aestheticism and Decadence) در ادبیات شروع شد. این اندیشه سوغات فرانسه وارد شد این جنبش مخالف دیدگاه علمی در هنر بود؛ اعتقاد داشتند که مردم نباید از هنر صرفا انتظار آموزش ارزش های اخلاقی داشته باشند.

جمله هنر برای هنر از این جنبش برخاسته است. 

دوران نوین:

در سال ۱۹۰۱ مکله ویکتوریا درگذشت و پسر او ادوارد هفتم بر تخت سلطنت نشست.

چند سال بعد در سال ۱۹۱۴ صدای شلیک ها، انفجارها شروع جنگ جهانی اول را خبر میدادند. یک رقابت خونین بین کشورهای اروپایی، در این بین شرکت پخش بریتانیا یا به اختصار بی بی سی (British Broadcasting Corporation/BBC) تاسیس شد.

با قتل یکی از مقام های سلطنتی اتریش و وارث تاج و تخت اتریش-مجارستان با نام آرشیدوک فرانتس فردیناند به دست یک ملی گرای صربی جرقه و شروع جنگ جهانی اول را زد.

این جنگ چهارساله تاثیرات بسیاری بر تمامی کشورهای جهان گذاشت که می توان به شکل گیری حکومت جدید عثمانی با نام ترکیه، شکل گیری کشور جدیدی به نام چکوسلواکی و یوگسلاوی اشاره کرد.

درسال ۱۹۱۷ به موجب قرارداد ورسای جنگ تمام شد و کشورهای پیروز (فرانسه، بریتانیا، روسیه، صربستان، ایتالیا، ایالات متحده آمریکا، ژاپن، رومانی) غرامت سنگینی از کشورهای شکست خورده ( اتریش-مجارستان، عثمانی، بلغارستان و آلمان) طلب کردند؛ این خود یکی از دلایل شکل گیری نازیسم بود.

چند سال بعد در سال ۱۹۳۹ آلمان نازی اعلان جنگ کرد، و جنگ جهانی دوم آغاز شد، انگلستان رسما در همان ابتدا وارد جنگ مستقیم با آلمان شد. انگلستان از طرفی مورد هجوم بمباران های بی وقفه آلمان ها و از طرفی دیگر ژاپن به مستعمرات انگلستان در هنگ کنگ ،سنگاپور و شبیه جزیره مالایا حمله ور شد.

انگلستان خسارت های زیادی را در جنگ جهانی اول متحمل شد و از طرف دیگر مستعمرات خود را یکی پس از دیگری ازدست میداد که دچار ورشکستگی اقتصادی می شد.

ریاست تشریفاتی بریتانیا بعد از ادوارد هفتم به ترتیب جرج پنجم، جرج ششم و  در نهیت به الیزابت دوم رسید.

در سال ۱۹۷۳ به همکاری انگلستان اتحاده اروپا تاسیس شد، چند سال بعد انگلستان سر جزایر فالکلند با آرژانتین وارد جنگ شد. در سال ۱۹۹۱ در جنگ خلیج فارس شرکت کرد.

همکاری با دولت بوش در جنگ با افغانستان و عراق را میتوان از جمله های مهم بعد از جنگ جهانی دوم نام برد.

در این دوره فلسفه انگلیسی سهم بسیاری در گسترش مکتب اثبات گرایی (Positivism) ایفا کردند. از برتراند راسل تحت عنوان بزرگترین فیلسوف انگلیسی قرن بیستم و همچنین دومین فیلسوف بزرگ انگلیسی تمام اعصار یاد می گردد.

او یک خداناباور و همچنین یک ضد جنگ بود در زمان جنگ جهانی اول به دلیل فعالیت های ضد جنگ از دانشگاه ترینیتی اخراج و برای پنج ماه زندانی شد.

از جمله آثار او می توان به مسائل فسلفه، جهانی که من میشناختم، گزیده آثار راسل و تاریخ فلسفه غرب اشاره کرد، او در سال ۱۹۵۰، برای « آثار متعدد در حمایت از نوع دوستی و آزادی اندیشه» برنده جایزه نوبل ادبیات شد.

تنها کتابی که در مورد جنگ جهانی دوم نوشته شده است توسط وینستون چرچیل نگاشته شده است، که از پایان جنگ جهانی اول تا سال ۱۹۴۵ ادامه میدهد. چرچیل به دلیل جایگاه سیاسی و اجتماعی خود و همچنین آگاه بودن از مسائل و مذاکرات محرمانه این کتاب شش جلدی تاریخی را نوشته است.

ادبیات در این دوران به شکل تازه ای رسید، شعر نوگرا بوجود آمد شعری که بی وزن و قافیه است (Free Verse). رمان ها با تغییر موضوعیت به شخصیت ها و استفاده از نظریه های فرویدی به عمق روان شخصیت ها می پرداختند. 

همچنین در خیلی از اشعار که از سبک های دیگری استفاده می کردند استفاده از آرایه ایهام بسیار به چشم می خورد.  ظهور مکتب پست مدرن (Postmodernism) در عرصه های ادبیات،نگرش انتقادی، معماری و هنر بود.

در بیشتر این مکاتب و اثرها چند چیز مشترک به چشم میخورد و آن ها عبارت اند از: نا امیدی، بدبینی و زیر پا گذاشتن بیشتر هنجارها و اصول موجود در قبل جنگ را می توان نام برد.

کتاب شناسی دوره های مختلف انگلستان:

لیستی از شاعرها و نویسنده های معروف انگلستان، به همراه نام بردن از کتاب های معروف آن ها را در زیر می توانید ببینید.

ویلیام شکسپیر (۱۵۶۴ – ۱۶۱۶) 

بزرگترین و معروف ترین شاعر و نمایش نامه نویس انگلیسی بود. او در پنجاه و دو سال عمر خود شاهکارهای ادبیات انگلیسی را خلق کرد. از جمله مهم ترین نمایشنامه های او می توان به : اتللو، مکبث، هملت، رومئو و ژولیت، شاه لیر و تاجر ونیزی. همچنین او اشعار بسیار غنی را سروده که می توان به مجموعه غزلیات شکسپیر، ونوس و آدونیس اشاره کرد.

او یکی از چهار رکن ادبیات اروپا حساب می شود.

جاناتان سوییفت (۱۶۶۷ – ۱۷۴۵)

نویسنده سفرهای گالیور که یکی از هجو نویس، شاعر و نویسنده رساله های سیاسی بود.

ساموئل جانسون (۱۷۰۹ – ۱۷۸۴)

نویسنده و منتقد انگلستان مهمترین آثار او می توان به مقدمه ای بر نمایشنامه های ویلیام شکسپیر، فرهنگ زبان انگلیسی، زندگی شاعران و راسلاس می توان اشاره کرد.

جین آستین (۱۷۷۵ – ۱۸۱۷)

آثار او ادبیات غرب را تحت تاثیر خود قرار داد، او از شناخت او از جامعه زنان تبدیل به یکی از مشهورین رمان نویسان عصر خود تبدیل شد. از جمله آثار او می توان به غرور تعصب، ترغیب، اما و عقل و احساس اشاره کرد.

چالز دیکنز (۱۸۱۲ – ۱۸۷۰)

برجسته ترین و تاثیرگذارترین نویسنده در دوران ویکتوریایی بود، از داستان های معروف او میتوان به دیوید کاپرفیلد، آرزوهای بزرگ، الیور تویست و داستان دو شهر میتوان نام برد.

شارلوت برونته (۱۸۱۶ – ۱۸۵۵)

شاعر و نویسنده انگلیسی است، او و دو خواهر دیگرش امیلی و آن نویسندگان شهیر انگلیسی هستند. از کتاب های معروف او میتوان به جین ایر (Jane Eyre) اشاره کرد.

امیلی برونته (۱۸۱۸ – ۱۸۴۸)

او نیز مانند دیگر خواهرانش شارلوت و آن در سن پایینی در گذشت، از مهمترین اثر او میتوان به بلندی های بادگیر اشاره کرد.

جرج الیوت (۱۸۱۹ – ۱۸۸۰)

رمان نویس دوران ویکتوریایی بود که در رمان های خود روش های آنالیز روانشناسی شخصیت های رمان های مدرن را ایجاد کرد. از جمله آثار او می توان به آسیابی کنار رود خانه، میدل مارچ و دانیل دروندا می باشد.

توماس هاردی (۱۸۴۰-۱۹۲۸)

شاعر و رمان نویس ناتورالیسم (Naturalisme-طبیعت گرایی) اهل انگلستان است از آثار او می توان به دور از اجتماع خشمگین را میتوان نام برد.

اسکار وایلد (۱۸۵۴ – ۱۹۰۰)

شاعر و نویسنده داستان های کوتاه بلبل و گل سرخ، دوست فداکار و تصویر دوریان گری را می توان از آثار او برشمرد.

ویرجینیا ولف (۱۸۸۲ – ۱۹۴۱)

یکی از نویسنده های مهم انگلستان بود تو در زمان جنگ جهانی یکی از نویسنده های معروف لندن بود مهم ترین اثرات او عبارت است از خانوم دلووی، به سوی فانوسدریایی، اتاقی از آن خود و اتاق جیکوب را میتوان نام برد.

آگاتا کریستی (۱۸۹۰ – ۱۹۷۶)

نویسنده داستان های جنایی و پلیسی نویسنده ای که به بیشترین زبان ها ترجمه شده است، در رتبه دوم ژول ورن و بعد شکسپیر قرار دارند. از جمله نوشته های او می توان به دشمن مخفی، قتل در قطار سریع السیر شرق، اعلام یک قتل و قتل آسان است نام برد.

جی آر آر تالکین (۱۸۹۲ – ۱۹۷۳)

همه او را با کتاب های ارباب حلقه ها و هابیت ها میشناسند، او حدود ۱۵ زبان ساخته است.

باربارا کارتلند (۱۹۰۱ – ۲۰۰۰)

نویسنده بسیار فعال انگلیسی او بیشتر رمان های عاشقانه نوشته است و حدود ۷۰۰ عنوان کتاب را نگاشته است. از جمله کتاب های او می توان به آریا، به دنبال عشق و حکومت بر قلب ها یاد کرد.

جورج اورول (۱۹۰۳ – ۱۹۵۰)

نویسنده و منتقد انکلیسی بیشتر او را به خاطر دو داستان معروف مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴ میشناستد. از دیگر کتاب های او می توان به شب های برمه، دختر کشیش و هوای تازه

رولد دال (۱۹۱۶ – ۱۹۹۰)

نویسنده و فیلم نامه نویس برجسته انگلیسی است که اغلب کتاب های او به فیلم تبدیل شده اند، از جمله کتاب های مهم او عبارت اند از چارلی و کارخانه شکلات سازی،جیمز و هلوی غول پیکر، ماتیلدا و آقای روباه شگفت انگیز.

4.3/5 ( 3 نظر )

2 replies on “ادبیات انگلستان

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *